“رضا عیوض‌لو” در چهاردهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور و نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی اعلام کرد: رویداد کیش اینوکس فرصت مناسبی برای مشارکت کنندگان در زنجیره سرمایه‌گذاری است تا بتوانند با اشتراک‌گذاری برنامه و دستاوردهای خود به توسعه هم افزایی بازار مالی کمک کنند.

به گزارش ستاد برگزاری نمایشگاه،وی اظهار داشت: صحبت های امروز بر ٢ محور یعنی اهمیت بسترسازی رشد سرمایه‌گذاری برای تحقق اهداف رشد اقتصادی و اهمیت ثبات مالی درباره تصمیم‌گیران سیاست گذاران پولی و مالی خواهد بود.

عیوض‌لو با تاکید بر اینکه به شدت با کاهش تشکیل سرمایه ثابت روبرو خواهیم شد، خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی کشور از سال ٩٠ تا کنون به طور متوسط ٩ دهم درصد بوده است.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران افزود: تشکیل سرمایه از سال ٩٠ تاکنون نزدیک ٥٠ درصد (تقریبا نصف) شده است و سهم آن از تولید ناخالص داخلی از ٤٠ درصد به حدود ١٨ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: اگر به عوامل تشکیل دهنده تقاضا در تولید ناخالص داخلی نگاه کنیم شاهد هستیم که مصارف عمومی و مخارج دولت ظرفیت مناسب برای رشد اقتصادی ندارد و تنها راه دستیابی به رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری است.

عیوض‌لو به وضعیت تجارت خارجی اشاره کرد و گفت: راه حل مثبت کردن تراز تجاری و کمک به رشد اقتصادی مربوط به بحث سرمایه‌گذاری است بستر سازی باید از سوی سیاست‌گذاران صورت بگیرد و باید چشم انداز سودآوری بنگاه ها و طرح‌ها به گونه ای شفاف و روشن باشد تا سرمایه گذاران توجیه‌پذیری خود را آشکار ببینند.

وی با بیان اینکه برای سرمایه‌گذاری نیازمند بسترسازی مناسب برای رشد اقتصادی هستیم که از سوی سیاست گذاران اقتصادی صورت می گیرد گفت: شفاف سازی باید به گونه ای باشد که مزیت رقابتی ذاتی صنایع در آن دیده شود.

عیوض‌لو با بیان اینکه ثبات مالی از حمله مسائل مدنظر اقتصاددانان دنیا است، گفت: یک سیستم مالی زمانی می تواند با ثبات باشد که نوسانات را به طور مناسب کنترل کند و در مقابل نوسانات ماندگار باشد.

وی ادامه داد: بازار مالی زمانی می تواند در یک سیستم با ثبات مالی فعالیت کند که دارایی مالی بدون انحراف با اهمیت از ارزش های ذاتی معامله شود و مشارکت کنندگان آن بازار با اطمینان نسبی نسبت به مبادله دارایی ها اقدام کنند.

عیوض‌لو با بیان اینکه توجه به بازار سرمایه از باب مهندسی اقتصاد با اهمیت است، ادامه داد:توسعه پایدار با توسعه و ثبات بازارهای مالی ارتباط مستقیم دارد.

وی معتقد است که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) به بازار سهام توجه ویژه‌ای دارد.

عیوض‌لو اعلام کرد: مطالعات نشان می‌دهد که بین حرکت بازار سهام و انتظارت سیاست‌گذار پولی به این دلیل رابطه وجود دارد که بازار سرمایه محرک اقتصاد و تولید است و نیز بازار سرمایه قدرت پیش‌بینی‌کننده خوبی از متغیرهای اقتصادی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.